top of page

Blackpool Junior Festival Monday 1st April 2024 - Results



NORTH OF ENGLAND JUNIOR BALLROOM CHAMPIONSHIP

1st | Kaynan Barfoot and Polly Welford

2nd | Finley Featonby and Poppy Reynolds

3rd | Oscar Kowalczyk and Sienna Tia

4th | Dominic Bailey and Valerie Bartkevych

5th | Evan Holmes and Francesca Anna Kotruchova - Chadderton

6th | Oliver Dudman and Edith Maina-Flinders


JUVENILE JIVE COMPETITION

1st | Zixuan Liu and Qiaoyu Deng

2nd | Nazar Melnychuk and Mira Hrinchenko

3rd | Michael Novikov and Angelina Novikova

4th | Michael WONG and Selene Wang

5th | Louie Robinson and Lilly Gurnhill

6th | Artem Lozko and Kateryna Davydenko


JUNIOR ALL GIRLS STARDUST SAUNTER AND PREMIER TWO STEP COMPETITION

1st | Jorgi Gemmell and Zoe Patterson

2nd | Emily Wilkinson and Heidi Smith

3rd | Megan Callin and Summer Kelly

4th | Ruby Day and Annaliesa Walters

5th | Olivia Green and Molly Bell

6th | Esme Clarke and Jessica Dean


JUVENILE ALL GIRLS AINSBOROUGH GLIDE AND MIDNIGHT TANGO COMPETITION

1st | Ellsie Flounders and Melanie Louise Gibbs

2nd | Ciara Menton and Laila O'Connell

3rd | Ffion Cross and Ruby Williams

4th | Emilie Pope and Sophia Giles

5th | Aalin Cowley and Amber Thomas

6th | Alexis Stephenson and Layla Goodburn


JUNIOR BOY/GIRL REGIS WALTZ AND TANGO SOLAIR COMPETITION

1st | Evan O'Dea and Lula-Belle Findlay

2nd |Ethan Cadman and Tamzin Barlow

3rd | Daniel Shuker and Freya Carruthers

4th | Clark Kelly and Lexi Wibrow

5th | Owen McGregor and Macy Oliver

6th | Owen Hoggarth and Daisy Jones


JUNIOR VIENNESE WALTZ COMPETITION

1st | Matviei Tychuk and Zlatoslava Tatarikova

2nd | JayJay Jiang and Jessie Li

3rd | Arsenii Averianov and Iryna Yankul

4th | Daniil Zahorui and Anna Alieksieienko

5th | Ivan Tiupa and Yekateryna Galamai

6th | Finley Featoby and Poppy Reynolds


JUVENILE BOY/GIRL VELETA AND WASHINGTON TWO STEP COMPETITION

1st | William Powell and Louisa Clarke

2nd | Alexander Evans and Ava Fletcher

3rd | Harry Cowell and Lola Cringle

4th | Bradley Bamber and Lilley Bamber


12/13 YEARS FOXTROT/TANGO COMPETITION

1st | JayJay Jiang and Jessie Li

2nd I Sean Ginko and Maya Sinelnikov

3rd | Kostiantyn Hohol and Sofia Yanko

4th | Zakhar Postupailo and Yeva Drozhzhyna

5th | Piotr Skwarnicki and Anastasia Lykhodid

6th | Anton Yakymenko and Yaroslava Yakymenko


JUNIOR AMERICAN SMOOTH COMPETITION

1st | Anton Povalii and Anastasiia Petrushenko

2nd | Lauri Lotila and Veera Laakso

3rd | Felix Wang and Selina You

4th | Fabrizio Scattone and Sofie Taylor

5th | Jack Murphy and Isla Hughes



0 comments

Comments


Breaking News:

bottom of page